Izstāde
Krāsaina bilde, Pētera Pētersona meita Karina Pētersone izstādes atklāšanā Liepājā

Šā gada 14. aprīlī Liepājas teātra Šampanieša zālē 3. stāvā tika atklāta LNA izstāde “Pētera Pētersona sapņi un laiks”, kas veltīta izcilajam latviešu režisoram, aktierim, dramaturgam un tulkotājam Pēterim Pētersonam. Izstādi varēs aplūkot skatītāji, kas apmeklēs Liepājas teātra izrādes.

Izstādes atklāšanā piedalījās Pētera Pētersona meita tulkotāja, sabiedriski politiskā darbiniece Kārina Pētersone, režisors Valters Sīlis, kā arī LNA ekspertes Meldra Usenko un Antra Mazūra.

Izstāde atklāj Pētera Pētersona daudzšķautnaino personību, ļaujot ielūkoties viņa mūža veikumā ar izstādes starpniecību, kurā apkopoti materiāli no LNA fondiem un Pētera Pētersona ģimenes arhīva.

Pēteris Pētersons (1923–1998), kura simtā dzimšanas diena  tika 2023. gada 24. maijā, ir viens no spilgtākajiem latviešu teātra režisoriem, dramaturgs, teātra teorētiķis, kritiķis un tulkotājs. Par leģendāriem latviešu teātra vēsturē kļuvuši viņa iestudējumi Dailes un Jaunatnes teātrī. Viņa radītais dzejas teātris un leģendārā izrāde “Spēlē, spēlmani!” ierakstīti Latvijas kultūras kanonā.

Iestudējums “Spēlē, spēlmani!” Jaunatnes teātrī 1972. gadā tapa pēc tā galvenā režisora Ādolfa Šapiro uzaicinājuma. Izrādes scenāriju pēc Aleksandra Čaka darbiem Pēteris Pētersons veidoja kopā ar dzejnieku Imantu Ziedoni.

Pēteris Pētersons bija Dailes teātra galvenais režisors (1964–1971), Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs (1993–1998), darbojās kā dramaturģijas konsultants Latvijas Rakstnieku savienībā, bija viens no Latvijas Inteliģences apvienības dibinātājiem. Viņš veidojis Trešās atmodas laikā nozīmīgu sabiedrisko pasākumu režiju, piemēram, 1988. gada folkloras festivālam “Baltica”, koncertam Mežaparkā 1988. gada 7. oktobrī manifestācijas “Par tiesisku valsti Latvijā” dienu pirms Latvijas Tautas frontes dibināšanas kongresa, atjaunotajiem XX Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem 1990. gadā.

Izstāde tapusi 2023. gadā, atzīmējot Pētera Pētersona 100. jubileju, sadarbībā ar Rīgas Latviešu biedrību un mākslinieka meitu. Liepājas teātrī to būs iespējams aplūkot līdz 7. maijam.