No 23. līdz 28. jūnijam Itālijas pilsētā Sanbenedetto del Tronto norisinājās InterPARES starptautiskā vasaras skola, kas bija veltīta arhīvu dokumentu digitālajai pārvaldībai un saglabāšanai, kā arī mākslīgā intelekta (MI) pielietošanai arhīvu jomā.
InterPARES ir starptautisks, interdiciplinārs pētniecības konsorcijs, kas apvieno arhīvniecības, informācijas tehnoloģiju un citu nozaru ekspertus ilgtermiņa pētniecības projektos, kas veltīti teorētisko un metodoloģisko zināšanu attīstībai digitālo dokumentu saglabāšanas jomā. Savas darbības ietvaros konsorcijs piedāvā arī dažādas tālākizglītības programmas profesionāļiem un vērtīgus brīvpieejas resursus, kas pieejami vietnē https://interparestrustai.org/.
Vasaras skolā piedalījās vairāk nekā 50 profesionāļi no Eiropas, Ziemeļamerikas, Āzijas un Latīņamerikas, pārstāvot nacionālos arhīvus, augstskolas, UNESCO un citas starptautiskas institūcijas. Latviju šajā pasākumā pārstāvēja Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva eksperte dokumentu aprakstīšanā Natālija Lāce,kas apmeklēja lekcijas, praktiskās nodarbības un aktīvi piedalījās diskusijā ar nozares profesionāļiem.
Mācību programmu vadīja starptautiski atzīti eksperti no vadošajām akadēmiskajām iestādēm Eiropā un Ziemeļamerikā, tādām kā: Britu Kolumbijas Universitātes un Kārletonas Universitātes Kanādā, Merilendas Universitātes, Vašingtonas Universitātes un Sanhosē Štata Universitātes ASV, Vidus-Zviedrijas Universitātes, Mačerātas Universitātes Itālijā, Zagrebas Universitātes Horvātijā un Koimbras Universitātes Portugālē.
Vasaras skolas programma bija veltīta arhīvu digitālo dokumentu autentiskuma, metadatu pārvaldības un ilgtermiņa saglabāšanas teorētiskajiem un praktiskajiem aspektiem. Tika analizēti mākoņpakalpojumu izmantošanas risinājumi arhīvu darbā, kā arī piekļuves kvalitātes nodrošināšanas principi digitālajā vidē. Būtiska uzmanība tika pievērsta MI: audiovizuālo dokumentu transkripcijai, valodas atpazīšanai, attēlu analīzei un to 3D rekonstrukcijai, kā arī ar MI saistītajiem ētikas, caurskatāmības un profesionālās kompetences jautājumiem.
Līdzās lekcijām Natālija Lāce piedalījās arī praktiskajā nodarbībā, kurā tika testēts OpenAI izstrādātais runas atpazīšanas modelis Whisper, pielietojot to Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva audioierakstu transkribēšanai. Nodarbības gaitā tika iegūtas vērtīgas praktiskas zināšanas par šī modeļa funkcionālajām iespējām un ierobežojumiem, kas sniedz būtisku ieguldījumu turpmākajā transkripcijas metožu pilnveidē arhīvu vajadzībām. Savukārt, nodarbība par NeRF (Neural Radiance Fields) modeļa pielietojumu 3D attēlu veidošanai no arhīva fotogrāfijām, sniedza konceptuālu izpratni par šīs tehnoloģijas potenciālu arhīva fotogrāfiju vizualizācijas iespējām.
Vasaras skola sniedza unikālu iespēju pilnveidot zināšanas par dokumentu saglabāšanu, to pārvaldības principiem un autentiskuma nodrošināšanu digitālajā laikmetā, kā arī iepazīt jaunākās MI tehnoloģijas, kuras arvien vairāk ienāk arhīvu nozarē. Iegūtās praktiskās zināšanas būs tieši pielietojamas, lai uzlabotu arhīva dokumentu pieejamību, kā arī veicinātu MI tehnoloģiju integrāciju arhīva ikdienas darbā.