6. un 7. maijā LNA aicina speciālistus uz divu dienu semināru par “Dokumentu digitālo saglabāšanu un arhīvu pārvaldību” ES Atveseļošanas fonda projekta “Publiskās pārvaldes digitālā akadēmija” ietvaros. Semināra mērķauditorija ir IT un dokumentu pārvaldības un arhīvu speciālisti, to skaitā jaunie kolēģi un speciālisti ar nelielu pieredzi.
LNA direktora vietnieks Gatis Karlsons uzver: “Lekcijas sniegs būtisku ieguldījumu LNA un institūciju darbinieku kompetences celšanā par digitālās arhivēšanas jautājumiem. Ceru, ka arī valsts iestāžu speciālisti atradīs iespēju noklausīties šos Eiropā vadošos lektorus, kas ļaus uzlabot izpratni par Latvijas iestādēs digitāli dzimušo dokumentu pieejamību ilgtermiņā, arhivēšanu un savlaicīgu sakārtošanu un nodošanu valsts glabāšanā. Vietēji lektori piedāvās risinājums, kā elektroniskos dokumentus arhivēt atbilstoši valstī spēkā esošajām tiesību normām.” G. Kalsons noslēgumā secina, ka digitālo dokumentu arhīva izveide ļauj gan ietaupīt laiku dokumentu pārvaldībā, gan samazināt izmaksas, kas saistītas ar dokumentu apstrādi.
G. Kalsons norāda, ka noteikti būtu jādzird prof. Dženetas Andersones teiktais par elektronisko dokumentu arhivēšanas izaicinājumiem, to skaitā mākslīgā intelekta izmantošanu arhivēšanas un izvērtēšanas procesos. PhD Džeimsa Lapina no Lielbritānijas valdības Centrālā digitālā un datu biroja teiktais par e-pastu arhivēšanas problēmām būtiski mainīs arhīvistu un speciālistu izpratni par e-pasta saraksti kā tādu, piebilst G. Karlsons.
Seminārā uzstāsies Eiropas vadošie speciālisti no Igaunijas Nacionālā arhīvā, Lietuvas galvenā arhīvista biroja, Lielbritānijas valdības Centrālā digitālā un datu biroja, Bragas, Ļubļanas, kā arī Budapeštas E. Lorāna universitātes. Lektori iepazīstinās ar pētnieku un praktiķu skatījumu uz elektroniski radīto dokumentu uzglabāšanu un izmantošanu, pievērsīsies pārvaldības praksei, problēmām un izaicinājumiem.
Noslēgumā G. Kalsons atgādina, ka moderns dokuments ir lasāms digitāli. Risinājumi ietver ne tikai pašu e-dokumentu radīšanu un pārvaldību, bet arī metadatu sagatavošanu automātiskai importēšanai arhīvu sistēmās, kas nodrošina to izmantošanu ilgtermiņā – ilgāk par dokumentus radījušās programmatūras un aprīkojuma mūžu. Šim darbam nevajadzētu sagādāt lielas problēmas nevienam, kas tos ir atbildīgi sagatavojuši, pareizi arhivējuši un nodevuši valsts glabāšanā.