Izstāde
Krāsaina bilde, Izstādes "Pētera Pētersona sapņi un laiks" titula stendi Mēru muižas izstāžu zālē

Šā gada 31. maijā Smiltenes novadpētniecības muzeja telpās Mēru muižā tika atklāta LNA izstāde “Pētera Pētersona sapņi un laiks”, kas veltīta izcilajam latviešu režisoram, aktierim, dramaturgam un tulkotājam Pēterim Pētersonam. Izstāde apskatāma līdz 20. jūlijam.

Izstādes atklāšanā piedalījās Pētera Pētersona meita tulkotāja un sabiedriski politiskā darbiniece Kārina Pētersone, Pētersonu kuplās ģimenes pārstāvji, kā arī LNA ekspertes Meldra Usenko un Antra Mazūra.

Izstāde atklāj Pētera Pētersona daudzšķautņaino personību, ļaujot ielūkoties viņa mūža veikumā ar izstādes starpniecību, kurā apkopoti materiāli no LNA fondiem un Pētera Pētersona ģimenes arhīva.

Pēteris Pētersons (1923–1998), kura simto dzimšanas dienu atzīmējām 2023. gada 24. maijā, ir viens no spilgtākajiem latviešu teātra režisoriem, dramaturgs, teātra teorētiķis, kritiķis un tulkotājs. Par leģendāriem latviešu teātra vēsturē kļuvuši viņa iestudējumi Dailes un Jaunatnes teātrī. Viņa radītais dzejas teātris un izrāde “Spēlē, spēlmani!” ierakstīti Latvijas kultūras kanonā.

Pēteris Pētersons bija Dailes teātra galvenais režisors (1964–1971), Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs (1993–1998), darbojās kā dramaturģijas konsultants Latvijas Rakstnieku savienībā, bija viens no Latvijas Inteliģences apvienības dibinātājiem. Viņš veidoja Trešās atmodas laikā nozīmīgu sabiedrisko pasākumu režiju, piemēram, 1988. gada folkloras festivālam “Baltica”, koncertam Mežaparkā 1988. gada 7. oktobrī manifestācijai “Par tiesisku valsti Latvijā” dienu pirms Latvijas Tautas frontes dibināšanas kongresa, atjaunotajiem XX Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem 1990. gadā.

Izstāde tapusi 2023. gadā sadarbībā ar Rīgas Latviešu biedrību un mākslinieka meitu, atzīmējot Pētera Pētersona 100. jubileju. 

Šīs izstādes kontekstā režisore Gita Skadiņa un Blomes amatierteātris iestudējis Pētera Pētersona tēva Jūlija Pētersona lugu “Norieta kvēle”, kas pēc izstādes atklāšanas tika izrādīta muzeja mājvietā Mēru muižā.