izstāde
cilvēku grupa

Godinot kinorežisoru Rolandu Kalniņu 100 gadu jubilejā, no 7. maija Latvijas Nacionālā arhīva izstāžu logos Rīgā, Šķūņu ielā 11 aplūkojama fotoizstāde “Rolands Kalniņš. Aizkadri”, kas aicina ieskatīties leģendārā režisora filmu uzņemšanas laukumos. Rīgas Kinostudijas fotogrāfu tvertajos mirkļos redzams gan režisors pats – portretos vai mijiedarbībā ar aktieriem, gan kino uzņemšanas procesa kopainas.

Režisors Rolands Kalniņš (1922) ir unikāla personība Latvijas kino vēsturē, kura daiļradi raksturo mūžam jauneklīgs gars un novatoriski kino valodas meklējumi. Rolanda Kalniņa filmu likteņi ir dažādi un sarežģīti: līdzās jau padomju periodā skatītāju un kritiķu atzītiem darbiem, piemēram, spēlfilmai “Ceplis”, citās filmās – “Akmens un šķembas” un “Četri balti krekli” – cenzori saskatīja “ideoloģiskus trūkumus” un to izrādīšanu ierobežoja, bet filmas “Piejūras klimats” uzņemšanu lika pārtraukt. Rolands Kalniņš izmēģinājis roku dažādos žanros, veidojot vairākas sporta drāmas (“Karalienes bruņinieks” “Vīru spēles brīvā dabā”) un detektīvfilmas (“Trīs dienas pārdomām”, “Spēle notiks tik un tā”), ievērojama ir arī dokumentālā filma par izcilo aktrisi Viju Artmani “Saruna ar karalieni”.

Kopš neatkarības atjaunošanas Rolanda Kalniņa filmas ir atguvušas pelnīto spozmi un iegulušas Latvijas kino zelta fondā, bet 2018. gadā filma “Četri balti krekli” piedzīvoja triumfālu atgriešanos uz pasaules kino skatuves Kannu kinofestivālā. Rolands Kalniņš ir apbalvots ar IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni (1998), ir Valsts kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts, Nacionālā filmu festivāla “Lielais Kristaps” balvas par mūža ieguldījumu kinomākslā (2005) ieguvējs, kā arī Kultūras ministrijas Izcilības balvas (2018) saņēmējs.

Izstādei “Rolands Kalniņš. Aizkadri” atlasīti fotodokumenti no Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva 8. fonda “Rīgas kinostudijas audiovizuālie, foto, skaņas dokumenti”, kurā glabājas vērtīgas un unikālas liecības par skatītāju iemīļotu Rīgas kinostudijas filmu tapšanu. 2022. gadā uzsākta fondā uzkrāto fotodokumentu izpēte un digitalizācija. Lai aplūkotu līdz šim digitalizētās fotogrāfijas, aicinām apmeklēt arhīva publisko datu bāzi www.redzidzirdilatviju.lv.

Izstāde būs aplūkojama Latvijas Nacionālā arhīva izstāžu logos, Rīgā, Šķūņu ielā 11 līdz 30. jūnijam.