Grupas foto, no kreisās puses stāv četri cilvēki, pa vidu plakāts "Digitālā akadēmija", pa labi trīs cilvēki

Šodien, 7. maijā, norisinās noslēdzošā trīs semināru cikla lekcija dokumentu pārvaldības un arhīvu speciālistiem - “Datu bāzu arhivēšana un ģeotelpiskie dati”, kas tiek organizēts Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta “Publiskās pārvaldes digitālā akadēmija” ietvaros.

Dienas pirmajā pusē jomas eksperti no Bargas un Budapeštas E. Lorāna universitātēm dalās zināšanās par datubāzu arhivēšanas metodēm un ar to saistītajiem izaicinājumiem. Savukārt semināru ciklu noslēdz vadošais jomas eksperts ģeotelpisko datu arhivēšanas jautājumos DhD cand. Gregors Završniks (Ļubļanas Universitāte), daloties pieredzē par Ģeotelpisko datu arhivēšanu un ilgtermiņa pieejamību, īpaši uzrunājot ģeotelpisko datu, IT un dokumentu pārvaldības speciālistus no organizācijām, kas rada un pārvalda digitālos ģeotelpiskos datus. Seminārā tiek aplūkoti būtiski ģeotelpisko datu digitālās saglabāšanas aspekti: datu formāti, atbalsta standarti, rīki, procesi un risinājumi ilgtermiņa pieejamības nodrošināšanai.

Semināru cikls par digitālo saglabāšanu un arhīvu pārvaldību ir sniedzis būtisku ieguldījumu dalībnieku profesionālajā izaugsmē, rosinot gan teorētiskas pārdomas, gan praktiskas idejas. Latvijas Nacionālā arhīva Attīstības plānošanas nodaļas arhīva eksperte dokumentu uzskaitē un saglabāšanā Zane Krūmiņa-Bērtulsone atzīst: 

“Šis mācību kurss ir sniedzis man ne tikai padziļinātas teorētiskās zināšanas par digitālo saglabāšanu un arhīvu pārvaldību, bet arī praktisku izpratni par dažādiem rīkiem un metodēm… Šī pieredze man ir apliecinājusi, cik svarīgi ir rūpēties par digitālo mantojumu un veidot digitāli gudrāku un ilgtspējīgāku nākotni.”

Arī Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra Arhīva nodaļas vadītāja Ieva Viļuma uzsver mācību kursa praktisko vērtību, sakot:

“Mācību kurss "Digitālā saglabāšana" man personīgi izrādījās ļoti noderīgs. Viena no tā lielākajām vērtībām bija iespēja iepazīties ar citu valstu pieredzi šajā jomā.” 

Šāda salīdzināšana ļāvusi identificēt potenciālās pilnveides jomas un rosinājusi jaunas idejas digitālās saglabāšanas stratēģiju ieviešanā. 

I.Viļuma arī piebilst:

“Es redzu konkrētas iespējas, kā iegūtās zināšanas varētu tikt pielietotas mūsu iestādes darbībā – sākot ar labāku dokumentu pārvaldību un ilgtermiņa saglabāšanas plānošanu, līdz pat efektīvāku digitālo arhīvu veidošanu un pieejamības nodrošināšanu.”