Augustā Latvijas Nacionālā arhīva lasītavas ir slēgtas!

Lūdzu uzgaidiet...
Ziņas > Dokumentu izstādes

Latvijas Nacionālais arhīvs aicina apskatīt izstādi „KINO ALĶĪMIJA”

08.12.2015

    Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva (LNA LVKFFDA) dokumentu krājumā glabājas daudzi interesanti, taču maz zināmi dokumenti. Vienu no šādām dokumentu grupām veido spēlfilmu aktiermēģinājumi. Gatavojoties filmēšanas procesam, tiek meklēti un izraudzīti aktieri noteiktām lomām. Vispirms notiek fotomēģinājumi, bet vēlāk veiksmīgākos un piemērotākos kandidātus aicina piedalīties kinomēģinājumos. Latvijā veidotajām filmām daļa no fotomēģinājumu un kinomēģinājumu kadriem glabājas LNA LVKFFDA.


    Šogad vairākām Latvijā uzņemtajām spēlfilmām aprit apaļas jubilejas kopš to nonākšanas uz ekrāniem. Dažas no šīm filmām ir plaši zināmas un guvušas skatītāju atzinību, bet citas ir nedaudz piemirstas. Tomēr visas šīs filmas vieno Latvijā iemīļotu kino veidotāju un aktieru vārdi, tēli, raksturi un stāsti. Neviens neiedomājas, ka visiem zināmie filmu raksturi un tēli varēja būt pavisam citādi, ja aktieru izvēle lomām būtu bijusi savādāka.


    LNA LVKFFDA, atzīmējot spēlfilmu "Salna pavasarī" (1955), "Vētra" (1960), "Mans draugs - nenopietns cilvēks" (1975), "Motociklu vasara" (1975) un "Dubultslazds" (1985) uzņemšanas jubilejas, piedāvā ieskatīties šo filmu galveno lomu aktieru fotomēģinājumos un kinomēģinājumos.


    Izstādes planšetes atspoguļo spēlfilmu galveno lomu tēlotāju izvēles procesu, parādot visā Latvijā pazīstamos aktierus kā konkrēto filmu tēlus un to iespējamās alternatīvas (aktierus, kas arī uz lomām pretendēja, taču netika izraudzīti). Izstādē iekļauti kinokadri un fotogrāfijas no filmēšanas gaitas, filmu ainas, filmu plakāti, aktiermēģinājumu programmas un dokumenti, kuros atspoguļojas filmu scenāriju, lomu pretendentu apspriešana par piecām spēlfilmām, 2015.gada jubilārēm - “Salna pavasarī” (1955.gads, režisori Pāvels Armands un Leonīds Leimanis), “Vētra” (1960.gads, režisori Rolands Kalniņš un Varis Krūmiņš), “Mans draugs - nenopietns cilvēks” (1975.gads, režisors Jānis Streičs), “Motociklu vasara” (1975.gads, režisors Uldis Brauns) un “Dubultslazds” (1985.gads, režisors Aloizs Brenčs).


    Izstāde apskatāma Latvijas Nacionālā arhīva administrācijas ēkas logos, Šķūņu ielā 11, Rīgā no 2015. gada 7. decembra.


    Izstādi sagatavoja Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs. G.Švītiņa makets un vizuālais noformējums.


    Izstādē izmantoti: Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva dokumenti, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva dokumenti, Latvijas Nacionālās bibliotēkas dokumenti, Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzeja dokumenti, Rolanda Kalniņa personīgā arhīva dokumenti.

alt