Arhīvs ar 18.maiju atsāk klātienes pakalpojumu sniegšanu pēc iepriekšēja pieraksta

Lūdzu uzgaidiet...
Ziņas > Dokumentu izstādes

Izstāde „Pirmais Pasaules karš un Latvijas valstiskuma veidošanās”

09.07.2015

Latvijas Nacionālā arhīva dokumentāro liecību izstāde „Pirmais pasaules karš un Latvijas valstiskuma veidošanās” skatāma Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē līdz šā gada 30. septembrim.

Pirmais pasaules karš, kas savās asiņainajās dzirnavās ierāva Eiropu un pēc tam visu pasauli bija līdz tam nepieredzēta cilvēku izraisīta katastrofa. „Lielais karš”, kā to dēvēja laikabiedri, sākās 1914. gada 28. jūlijā un ilga līdz 1918. gada 11. novembrim. Pirmais pasaules karš bija pirmais tā saucamais „modernais karš”, kas vienlaikus notika trīs vidēs – uz zemes, jūrā un gaisā. Nekad agrāk tik daudzas valstis nebija vienlaikus ķērušās pie ieročiem. Pirmais pasaules karš aptvēra ievērojamu pasaules daļu un, pateicoties militārās tehnikas un zinātnes attīstībai, izraisīja nekad līdz tam nebijušus dzīvā spēka zaudējumus, materiālo un garīgo vērtību postījumus, kā arī nozīmīgas izmaiņas pasaules ģeopolitiskajā situācijā.

Latvijas teritoriju fronte šķērsoja no 1915. līdz 1917. gadam. Desmitiem tūkstošu ģimeņu devās bēgļu gaitās. Savukārt pati karadarbība radīja smagus postījumus un lielus dzīvā spēka zaudējumus. Ilgstošās karadarbības rezultātā, uz 1920. gadu Latvija bija viena no visvairāk izpostītajām teritorijām pasaulē.

Pirmais Pasaules karš beidzās 1918. gada 11. novembrī, kad Vācija parakstīja pamieru, taču lokāla mēroga militāri konflikti vairākos pasaules reģionos turpinājās vēl vairākus gadus pēc tam (tajā skaitā Latvijas neatkarības karš 1918. – 1920. gadā). Pirmā Pasaules kara rezultātā sabruka četras impērijas – Krievija, Vācija, Austroungārija un Osmaņu impērija. Centrāleiropā un Austrumeiropā izveidojās virkne jaunu valstu, to skaitā arī Latvijas Republika.

Izstādes veidošanā izmantotas dokumentārās liecības no LNA Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva fotogrāfiju kolekcijām un no LNA Latvijas Valsts Vēstures arhīva dokumentu krājuma. Izstādi papildina arī materiāli no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, internetā pieejamajiem resursiem un privātkolekcijām.


Izstādē ievietotos fotomateriālus iespējams aplūkot šeit.

alt