Arhīvs ar 18.maiju atsāk klātienes pakalpojumu sniegšanu pēc iepriekšēja pieraksta

Lūdzu uzgaidiet...
Ziņas > Citas ziņas (informācija skolām)

Aprit 25 gadi kopš 1991. gada janvāra barikādēm

13.01.2016

Barikādēm veltītā aploksne

 

 

Barikādēm veltītā pastmarka

 

Latvijas Nacionālā arhīva pasākumu cikls
„Cerību ugunskuri – mirklis pirms brīvības”

1991. gada janvāra barikāžu 25. gadskārtai

1991. gada 13. – 27. janvāra barikādes ir nozīmīgs nevardarbīgas pretošanās posms Latvijas Atmodas gaitā. 13. janvāra rītā, pēc PSRS karaspēka uzbrukuma Viļņas Televīzijas torņa aizstāvjiem, Latvijas Tautas frontes vadītāji aicināja Latvijas iedzīvotājus pulcēties protesta manifestācijā 11. novembra krastmalā. Tūlīt pēc akcijas sākās barikāžu celtniecība Vecrīgā un arī ap svarīgākajiem stratēģiskiem objektiem, lai aizsargātos no iespējamā padomju bruņoto spēku uzbrukuma.

Atzīmējot janvāra barikāžu 25. gadadienu, Latvijas Pasts izdevis šī gada pirmo filatēlijas jaunumu – pastmarku un aploksni. Tās pirmās dienas zīmogošana notiks 13. janvārī Latvijas Nacionālajā arhīvā, Rīgā, Šķūņu ielā 11.

Filatēlijas jaunuma dizaina autors ir mākslinieks Ludis Danilāns. Pastmarkas drukātas tipogrāfijā „Baltic Banknote” (Latvija), tās nominālvērtība ir 0,54 eiro un tirāža 200 000 eksemplāru. Līdz ar pastmarku izdota arī aploksne, kuras tirāža ir 1 500 eksemplāru.

13. janvārī no plkst. 9:00-18:00 Latvijas Nacionālais arhīvs savās telpās piedāvā vēsturisko liecību dokumentālo kadru demonstrāciju par 1991. gada barikādēm Rīgā, Viļņā un Tallinā. Visiem interesentiem tiks piedāvāta arī iespēja iepazīties ar lietuviešu fotogrāfa Joza Kazlauskas darbiem „Izšķirošais 1991. gada janvāris”.

Izstādes fotogrāfijas atspoguļo pašus traģiskākos vēstures notikumus, parādot to dienu sabiedrības cīņas un pretošanās okupācijai garu. Tā ir Preses nama, Radio un televīzijas komitejas ēkas ieņemšana, barikāžu būvēšana pie Lietuvas Republikas Augstākās Padomes – atjaunojamā Seima, agresijas upuru bēres. Autora fotogrāfijas 1991. gada janvārī nokļuva ārvalstu presē, tādējādi informējot par notikumiem Lietuvā. J. Kazlauska darbi ir bijuši eksponēti Lietuvā, Dienvidslāvijā, Čehijā, Slovākijā, Polijā, Vācijā, Amerikā, Japānā, Spānijā, Itālijā, Francijā, Šveicē, Beļģijā, Lielbritānijā un Krievijā. Autors ne reizi vien ir kļuvis par to laureātu un godalgu ieguvēju.

No 20. janvāra Latvijas Nacionālā arhīva logos būs apskatāma Barikāžu laikam veltīta dokumentāro liecību izstāde „Cerību ugunskuri – mirklis pirms brīvības”. Izstādi papildinās vēsturisko liecību dokumentālo kadru demonstrācija par 1991. gada barikādēm Rīgā, Viļņā un Tallinā.

 

1991.gada janvāra barikāžu fotogrāfijas iespējams aplūkot šeit

Informācija par dažādiem Latvijas Nacionālā arhīva pasākumiem, kas veltīti 1991.gada janvāra barikādēm atrodama šeit

alt