Skandu ielas 14 lasītavas uz nenoteiktu laiku (rudens/2020 - pavasaris/2021) būs slēgtas! 

Lūdzu uzgaidiet...
Ziņas > Jaunumi

Par situāciju arhīva ēkā Skandu ielā 14 (Rīga)

23.10.2020

Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva ēkā Skandu ielā 14, Rīgā notiek liela apjoma renovācijas darbi ēkas energoefektivitātes celšanai. Objekta atjaunošanas darbi tiek veikti, daļēji turpinot arhīva darbību, līdz ar to uz projektā iesaistītajām pusēm gulstas atbildība par būvdarbu kvalitātes uzraudzību, paaugstinātiem darba drošības pasākumiem un darba organizāciju kopumā.

Neskatoties uz to, 2020. gada 15. oktobrī arhīva ēkā notika lietus ūdens noplūde. Rezultātā applūda vairākas dokumentu glabātavas, darba kabineti un koplietošanas telpas un mitrums skāra arī daļu arhīva dokumentu.

Galvenais būvuzņēmējs SIA “LC būve” ir atzinis savu vainu, ka darba dienas beigās nav pārbaudījis un sagatavojis darba zonu tādā kvalitātē, lai nepieļautu lietusūdens infiltrāciju arhīva telpās.

Šobrīd arhīva telpās ir uzstādīti mitruma savācēji, notiek dokumentu žāvēšana un nepieciešamības gadījumā arī dezinfekcija. Vēsturiskajiem dokumentiem mitruma rezultātā radītie bojājumi nav neatgriezeniski. Kopumā no lietusūdens bija cietušas un jāpārvieto 701 lieta, no kurām tikai 50 bija nepieciešama profesionālā žāvēšana, piesaistot arhīva restauratorus. No 701 lietas 631 ir Latvijas PSR Koministikās partijas komiteju un pirmorganizāciju lietas, 40 Latvijas Ļeņina Komunistiskās Jaunatnes Savienības dažādu komiteju lietas, 12 Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) par sevišķi bīstamiem pretvalstiskiem noziegumiem apsūdzēto personu krimināllietas, 16 Akcizēto preču pārvaldes lietas un 2 Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās Komitejas nomenklatūras darbinieku personas lietu kolekcijas lietas.VNĪ nekavējoties ir veicis preventīvus pasākumus. Šobrīd lietusūdens uz arhīva jumta veikto darbu precīzas izpildes rezultātā neieplūst. Stingri tiks uzraudzīts, lai remontdarbu izpildītājs-būvfirma SIA “LC būve” pieļauto kļūdu neatkārtotu, kā arī turpināsies arhīva ēkas renovācijas darbi.

alt