Ārkārtējās situācijas laikā arhīvs nesniedz klātienes pakalpojumus

Lūdzu uzgaidiet...
Ziņas > Jaunumi

Izstāde "Viļņas attēli"

20.05.2020

Lietuviešu fotogrāfa Sauļus Paukštis

izstāde “Viļņas attēli”

 

Sauļus Paukštis ir viens no zināmākajiem Lietuvas laikmetīgās fotogrāfijas autoriem, atzīts par fotogrāfijas postmodernisma aizsācēju Lietuvā. Autors apskatei piedāvā īpašu Lietuvas galvaspilsētas Viļņas attēlu ekspozīciju. Izstādē izveidots savdabīgs alķīmisks laika mašīnas modelis. Savijot pagātni un tagadni, autors radījis unikālu attēlu – tam piemīt tehniski vēsturisks risinājums un fotogrāfijai raksturīgais tagadnes tvērums, veidojot unikālu laika iekapsulēšanas momentu.

Viļņas pilsētas arhitektūras attēli ar raksturīgajām viduslaiku ēkām un kompozīcijām radīti unikālajā Van Deika (Van Dyke brown) fotogrāfiju tehnikā, kas patentēta jau 19. gadsimtā. Emulsiju, kuras pamatu veido sudraba nitrāts, uzlej uz papīra. Attēls veidojas, eksponējot to ultravioletajā gaismā. Tehnoloģija ir ļoti smalka, jāievēro gan proporciju precizitāte, gatavojot emulsiju, gan arī jāpievērš uzmanība papīra kvalitātei. Fotogrāfiju izgatavošanas specifika nosaka, ka ikviens fotogrāfijas attēla nospiedums ir unikāls, savukārt papīra faktūra pietuvina attēlu nospiedumu tuvāk grafikai, nevis fotogrāfijai.

Izstāde veltīta Lietuvas valsts atjaunošanas (16. februāris) un   Neatkarības atjaunošanas dienām (11. marts). Izstādi organizējusi Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijas Republikā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo arhīvu.

Izstāde apskatāma Latvijas Nacionālā arhīva ēkas izstāžu logos Rīgā, Šķūnu ielā 11 no 2020. gada 20. maija līdz 2020. gada 18. jūnijam.

 

alt