Arhīvs ar 18.maiju atsāk klātienes pakalpojumu sniegšanu pēc iepriekšēja pieraksta

Lūdzu uzgaidiet...
Ziņas > Jaunumi

Jauna grāmata par Latvijas valsts vēsturi

12.09.2018

2018. gada 12. septembrī Valsts kancelejā notiks grāmatas “1920.–1925. gads Latvijas Republikas Ministru kabineta sēžu protokolos, notikumos, atmiņās” 1. sējuma “1920.–1922. gads” atvēršanas pasākums. Grāmata tapusi Valsts kancelejas kopdarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Latvijas Kara muzeju, Latvijas Nacionālo arhīvu, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, Rakstniecības un mūzikas muzeju, kā arī piesaistot oficiālo izdevumu “Latvijas Vēstnesis”.

Šis sējums ir turpinājums 2013. gadā izdotajai grāmatai “1918.–1920. gads Latvijas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās”. Jaunajā grāmatā pirmo reizi ir publicēti 1920. – 1922. gada valdības sēžu protokoli (tostarp arī slepenie protokoli), kas lasāmi kontekstā ar XX gs. divdesmito gadu sākuma gaisotni raksturojošām preses ziņām, notikumu tiešo dalībnieku dienasgrāmatu un atmiņu fragmentiem, dažādiem dokumentiem, kā arī fotogrāfijām un priekšmetu attēliem.

Grāmatas lappusēs varēs uzzināt, kas bija tie cilvēki, kuri valdības sastāvā un citos amatos turpināja nostiprināt Latvijas valsti, cik daudzveidīgi bija valdībai izskatāmie jautājumi, kāda sabiedrības vērtējumā bija jaunveidotā ierēdniecība, kā tika noteiktas valsts robežas un panākta valsts starptautiskā atzīšana, kā aizsākās preses balles tradīcija un Kultūras fonda darbība, kāds bija Ministru kabineta darbvedības regulējums un Rundāles pils stāvoklis un vēl...

Vairākiem tā laika būtiskākiem notikumiem papildus veltīti īpaši atvērumi. Sējumu bagātina profesora Dr. habil. hist. A. Strangas ievadeseja – spilgts Latvijas valsts 20. gadu pirmās puses kultūrvēsturisks portretējums.

Grāmatas veidošanai finansiālu atbalstu sniedza akciju sabiedrība “Latvenergo” un akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”, līdz ar to grāmata, tāpat kā iepriekšējais izdevums, arī tiks dāvināta visām skolām un publiskajām bibliotēkām, lai sniegtu zināšanas par mūsu valsts sākotni, tās veidotājiem, veicinātu valstiskuma izjūtu un pašapziņu.

Grāmata ar savu daudzveidīgo saturu būs noderīga plašam interesentu lokam – skolēniem, studentiem, vēsturniekiem un visiem lasītājiem, kuri interesējas par vēsturi, kuri savu piederību valstij vēlas stiprināt ar zināšanām un mūsu kopīgo emocionālo atmiņu.

Grāmatas projekta vadītāja Valsts kancelejas pārstāve Līga Peinberga

 

Grāmatas veidotāji. Pirmajā rindā no kreisās: Dita Pence, Ingrīda Miklāva, Irina Zeibārte, Linda Krūmiņa, Līga Peinberga. Otrajā rindā no kreisās: Gints Zelmenis, Ilze Antēna, Dzintars Gilba, Aivars Stranga, Ēriks Jēkabsons un Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Foto: Valsts kanceleja.

alt