Augustā Latvijas Nacionālā arhīva lasītavas ir slēgtas!

Lūdzu uzgaidiet...
Ziņas > Jaunumi

Izstāde par ceļošanas dokumentu vēsturi

12.06.2017

Izstāde „Ceļošana un pārvietošanās brīvība: 16. līdz 20. gadsimta pirmās puses ceļojumu dokumenti Latvijas Valsts vēstures arhīvā” 2017. gada 9. jūnijā Starptautiskās arhīvu dienas ietvaros LVVA telpās Slokas ielā 16 atklāta izstāde par ceļošanas dokumentu vēsturi no 16. līdz 20. gadsimta pirmajai pusei. Izstādes autores ir Dokumentu pieejamības un popularizēšanas nodaļas vadošā pētniece Anita Čerpinska un Mārīte Jakovļeva.

Senākie izstādē izvietotie ceļošanas dokumenti attiecas uz 16. un 17. gadsimtu. Ir vietējas izcelsmes un citu valstu izdoti ceļošanas dokumenti, kas izsniegti ierastākajām ceļotāju kategorijām – sūtņiem, augstdzimušajiem, zeļļiem un virsniekiem. Tie vairāk liecināja par pases turētāja labo izcelšanos un godīgo dzīvesveidu, nevis ļāva identificēt ceļotāju.

Ceļošanas dokumenti no Krievijas impērijas valdīšanas laika Latvijas teritorijā (18. līdz 20. gadsimta sākums) sadalīti vairākās grupās: 1) iekšzemes ceļošanas pases; 2) pases no Krievijas uz ārzemēm; 3) citu valstu ceļošanas dokumenti. Katrā sadaļā ievietoti dokumenti no dažādiem periodiem, lai varētu izsekot pases attīstības gaitai divu gadsimtu laikā. Pēc franču revolūcijas, kad ceļoja aizvien vairāk cilvēku, par personas identificēšanas galveno objektu kļuva izskats un galvenās pazīmes. To aprakstīšana bija atkarīga no subjektīviem faktoriem. Šo problēmu atrisināja tikai fotografēšanas tehnikas izgudrošana.

Izstādi noslēdz Latvijas laika 20. un 30. gadu ārzemju pases, 1940. gadu otrajā pusē sūtniecības Londonā izsniegtie ceļošanas dokumenti, kā arī kolektīvās ceļošanas pases, Latvijas vīzu un ārzemju pasu pieprasījumi. Izstāde būs apskatāma līdz š. g. oktobrim.

Ieskats izstādes atklāšanā šeit.

 

alt