Lūdzu uzgaidiet...
Ziņas > Jaunumi

Izstāde „Nācija karā: Latvija 1916./1917. gada mijā”

20.01.2017

Latvijas Valsts vēstures arhīva telpās līdz 2017. gada 31. maijam ir aplūkojama Ziemassvētku kauju simtgedei veltīta izstāde „Nācija karā: Latvija 1916./1917. gada mijā”. Ziemassvētku un tām sekojošās Janvāra kaujas bija asiņainākās kaujas latviešu strēlnieku vēsturē, kuru laikā tika zaudēti ap 9000 kritušo un ievainoto. Varonības un traģisma apvītās Ziemassvētku kaujas ir atstājušas dziļas pēdas latviešu nācijas kolektīvajā atmiņā. Vienlaikus tām bija svarīgas vēsturiskās konsekvences (sabiedrības vilšanās cara režīmā, strēlnieku un iedzīvotāju radikalizācija u.c.), kurām bija svarīga loma 1917. gada notikumos un latviešu nācijas ceļā uz neatkarīgas valsts izveidošanu.

Izstādi kopīgi ir veidojis Latvijas Valsts vēstures arhīvs (LVVA) un Latvijas Valsts kinofotofonodukentu arhīvs (LVKFFDA). LVVA fondos glabājas bagāts materiāls par strēlnieku vēsturi un kopumā par Pirmā pasaules kara notikumiem. Bagātas vizuālās liecības par šo laiku atrodas arī LVKFFDA. Izstādes tapšanā izmantoti arī Latvijas Kara muzeja fotodokumenti. Izstādē ir aplūkojami dokumenti, kas atspoguļo Pirmā pasaules kara norisi Latvijas teritorijā un latviešu strēlnieku gaitas no 1915. līdz 1921. gadam.

Septiņās vitrīnās ir izvietoti 64 dokumenti (fotoattēli, kartes, strēlnieku bataljonu karogu meti u.c.). Katrā vitrīnā aplūkojami dokumenti par noteiktu tēmu: Pirmā pasaules kara sākums Latvijā; bēgļu gaitas un strēlnieku vienību formēšana; pirmās strēlnieku kaujas; strēlnieku bataljonu karogu projekti; Ziemassvētku kaujas; 1917. gads un latviešu strēlnieki; strēlnieku piemiņa pēc kara. Kopumā izstādes veidošanā ir izmantoti septiņi LVVA fondi (Latviešu veco strēlnieku biedrības, Kara muzeja, Latviešu strēlnieku bataljonu organizācijas komitejas fonds u.c.) 25 lietas. Izstādes vizuālo noformējumu papildina planšetes ar fotoattēliem, kartēm un infografikiem, kuros atspoguļota bagātīga statistiskā informācija. Tāpat ir iespējams noskatīties LVKFFDA darbinieku sagatavotu video rullīti, kurā izmantoti 12 arhīvā glabāto dokumentālo filmu un kino hroniku kadri. Video rullītī redzami kadri ar latviešu strēlnieku gaitām Latvijā un Krievijā, Rīgas krišanu 1917. gada septembrī, kara postījumiem un karavīru piemiņu pēc kara noslēguma.

Izstādes koncepcijas autors ir LVVA Dokumentu pieejamības un popularizēšanas nodaļas arhīva eksperts Dr.hist. Jānis Šiliņš. Video atlasi un montāžu veica LVKFFDA Dokumentu izmantošanas nodaļas galvenā arhīviste Jana Česnokova un Elektronisko dokumentu nodaļas galvenais arhīvists Rūdolfs Henčels. Izstādes māksliniecisko noformējumu veidojusi māksliniece Baiba Šomase.

Izstādes tapšanu finansiāli ir atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds. Izstāde būs aplūkojama Latvijas Valsts vēstures arhīva telpās līdz 2017. gada 31. maijam. Visi laipni gaidīti aplūkot izstādi! Izstādi autora pavadībā ir iespējams aplūkot arī grupām, iepriekš piesakoties (rakstot uz arhīva e-pastu: vestures.arhivs@arhivi.gov.lv vai zvanot pa tālruni: 67612406).

Ieskats izstādē.

alt